Tartu korraldab

Üldinfo

Tartu jõululinn on avatud ja ootab meeleolukat pühadeaega veetma!

Tutvu jõululinna programmiga kuni 5. jaanuarini. 

Uisuväljak kutsub liuglema

Pane tähele! 

Anname märku, et täna, 20.12 vahemikus kell 14-18 on uisuväljak suletud. Anname jääle väikese pausi, et eile ja täna öösel sadanud vihmast taastuda ja taheneda.

Aitäh mõistva suhtumise eest ja kohtumiseni juba õhtul!

Kuni 2. märtsini saab Tartu raeplatsil ka uisutada. Juba viiendat hooaega kerkib Suudlevate tudengite purskkaevu ümber ligi 1000 ruutmeetrine uisuväljak, kus harjutada piruette ja uisutada valguskettidest tähistaeva all.

Uisuväljak on avatud iga päev kell 10-22.

Jõululinna kohvikud

Raekoja platsil tervitavad külalisi jõulumaitstega kolm hubast kohvikut: däp, Päkapiku puhvet ja Humala jõulukohvik. Kohvikud pakuvad süüa ja juua Tartu turu pandinõudest, mille pant on 1 €. Raha saab tagasi pärast pandinõu tagastamist.

Kohvikud on avatud:

E-N kell 16-21
R 16-22
L-P 10-22

Pühade ajal on lahtiolekuajad tavapärasest erinevad: 24.12 kell 12-18, 25.-26.12 ja 1.01 kell 12-22. 

Paviljonide sisu

Euroopa kultuuripealinna tähtKUJUD

Tartu 2024 paviljonis saab tutvuda näitusega “Euroopa kultuuripealinna tähtKUJUD”, mis koosneb nende inimese portreedest, kes on ühel või teisel moel olnud seotud Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 elluviimisega Lõuna-Eestis. Näitus on jätk kevadel Küüni tänaval toimunud näitusele “Tartlaste portreed taaskasutusmaterjalidest”. 

Tööde autorid on Tartu Raatuse Kooli praegused ja endised õpilased, keda juhendasid õpetajad Kadri Kosk ja Mare Kiisk.

Nõel heinakuhjas

Kõik teavad, et nõela heinakuhjast leidmine on peaaegu võimatu ülesanne, aga mis juhtub, kui seda proovib teha robot? Heinakuhja keskel asetseva roboti ainus missioon on leida heina seest sinna poetatud nõel. Kui see õnnestub, annab robot oma õnnestumisest teada karjakella helistamisega. 

Kunstnike duo Varvara & Mar (Varvara Guljajeva ja Mar Canet Sola) installatsioon “Nõel heinakuhjas” on provokatiivne uurimus tehnoloogia piiridest, mis paneb proovile tehisintellekti võimed. Installatsioon uurib inimkonna ja keskkonna vahelisi suhteid, tuues esile nüansirikkad arutelud tehnoloogilise arengu ja looduslike elementide omavahelise põimumise teemadel. Lisaks tõstatab see ka kriitilise küsimuse meie aina kasvava sõltuvuse kohta tehnoloogiast: on see õige tee edasi? 

Installatsiooni osales sel suvel Otepää vallas asuvas tehnoloogilise kunsti talu Maajaam aladel toimunud vabaõhunäitusel “Metsikud bitid”, mis oli osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.   

Orioni eksponaat

Tartu observatooriumi paviljon tutvustab jõululinna külastajatele lähemalt Orioni tähtkuju.  

Orion, nagu teisedki tähtkujud, on inimeste loodud muster, mis aitab tähistaevas orienteeruda. Tähed on ruumis erinevatel kaugustel, ja kui neid vaadata mujalt Universumist, näiteks väljaspool meie Päikesesüsteemi, ei moodusta need samu kujundeid. Pigem on tähtkujud meie perspektiivist lähtuvad illusioonid.  

Paviljon loob silla teadusliku reaalsuse ja kujutlusvõime vahel ning kutsub avastama Universumi ilu ja avarust. See, mida näeme, sõltub alati vaatenurgast! 

Arhitektuurikool

Ka sel aastal kutsub Arhitektuurikool oma mõnusalt talvisesse ronimismajja, kust leiab pea igal hetkel mõne rõõmsa ja turniva lapse. 

Lavapaviljon ja tähistaeva kaart

Lavapaviljonis toimuvad meeleolukad kontserdid ja Tartu Noorsootöö Keskuse jõulused töötoad, kus saab meisterdada jõuluehteid ja kaisukaru, päkapikke, jõulumünte ja jõuluvana kirja. 

Kogu jõululinna perioodi jooksul saab lavapaviljonis uudistada Tartu observatooriumi loodud tähistaeva kaarti, kus on kujutatud kõigile tuttavad tähtkujud ja lisaks mõned tähed, mida on uuritud või uuritakse Tartu observatooriumis Tõraveres. Nuppe vajutades saab kuulata muistete eestlaste ja vanade kreeklaste legende tähtkujude kohta nagu Kassiopeia, Suur Vanker ja Lüüra. 

Pallase universum 

Kõrgema Kunstikooli Pallas paviljon kutsub avastama imepärast Pallase universumit ning selle fantaasiaküllaseid tähekogusid, mis panevad särama kogu Emajõe Ateena taevalaotuse. Uudishimuliku taevarändurina saad uurida üllatavaid pallaslikke taevakehasid, lastes oma kujutlusvõimel lennata. 

Pallase väljapaneku koostajad ja kujundajad on peakunstnik Madis Liplap ja tekstiiliosakonna juhataja professor Aet Ollisaar. 

SPARKUP Tartu Teaduspargi kosmosejutud 

Kes oleks võinud arvata, et meie igapäevased tegevused on tihedalt seotud tähtede ja planeetide uurimisega? Kosmosetehnoloogiate arendamisel loodud materjalid ja lahendused on leidnud tee meie kodudesse ning muutnud elu mugavaks ja tõhusaks.  

Olgu tegu suusaprillide, akutrelli või nutitelefoniga – need on vaid mõned näited sellest, kuidas on kosmosest pärit tehnoloogiad meie elu kujundanud. Iga kord, kui neist mõnda kasutame, oleme ka ise justkui kosmoseuurijad. Kõige selle põnevaga saab kosmosejuttude majas tutvuda! 

Keskkonnahoidlik korraldus

Tartu jõululinna korraldamisel lähtutakse Tartu linna ja Tartu 2024 keskkonnahoidlike sündmuste juhendist, et vähendada sündmuse keskkonnamõju. Kohapeal kasutatakse Tartu turu pandinõusid ja sorteeritakse jäätmeid. Jõululinna jõuab mugavalt nii ühistranspordiga kui jalgsi. Jõululinn saab elektri püsivõrgust, mis pärineb taastuvatest energiaallikatest.

Toetajad

Tartu jõululinna paviljone on aidanud ehitada Giga Investeeringud, Haapsalu Uksetehas, Lemeks Grupp ja Palmako, Ehitustrust ja Tartu linn. Paviljonid on valminud Proplastiku 3mm PC polükarbonaadist, mis on UV- ja ilmastikukindel ning 200 korda löögikindlam kui klaas. 

Raekoja platsi uisuväljaku partner on Giga Investeeringud. 

Lähenemas

Raekoja plats
21. detsember
|
16.00 - 18.00
Rohkem sündmuseid hetkel ei ole!
Load More