Tartu korraldab

Ajalugu ja galerii

Viimasel ajal otsitakse ja leitakse Tartut tema päeval ooperi ja klassikalise muusika läbi – krutskilises tujus ooper lahkub juunikuises Tartus korraks oma kodust ja läheb linna peale promeneerima. Tartu linna päev soovib ooperi- ja klassikalise muusika sõprade püramiidi laiemaks kasvatada ja nii kuulete 29. juunil seda, kuidas erinevatest žanritest ja interpreetidest ooperisümbioosid¹ sünnivad. Tavapäraselt toimub päeva lõpetuseks Raekoja platsil suur galakontsert. Tartu linna päevana tähistatakse 29. juunit – rahvakalendris peetri- ehk peeterpaulipäev ja kirikukalendris linna apostlite Peetruse ja Pauluse päev – alates aastast 2003. Sellel päeval aastal 67 märtrisurma läinud apostlid Peetrus ja Paulus olid keskaegse Tartu kaitsepühakud, kelle võtit ja mõõka on kujutatud linna vapil.  

 

 ¹ Ooperisümbioos. Tartu linna päev 2016 raames loodud muusikaline termin – ooperisolistide jt klassikalise muusika viljelejate ning mitteooperilauljast interpreetide ühine kontsert, mille käigus laenatakse üksteisele repertuaari ehk lahkutakse mugavustsoonist ja ehmatatakse varasemat kuulamiskogemust. Kontserdi jooksul ei suhtuta surmtõsiselt ega ülearu pühalikult ei ilma, inimestesse ega endasse. Võimalik publik hõlmab nii žanripuritaane kui veendunud ooperisõpru, kindlasti ka ooperi suhtes seisukohatuid. 

 

Traditsiooniliselt algas Tartu linna päev linnapea hommikukohviga Shakespeari terrassil. Muusikalise vahepalaga esinesid Tartu linna moosekandid Taavet Niller ja Villu Talsi.

Keskpäeval kõlas Pirogovi platsil “Pühakud juubeldavad” kontserdil Lembit Saarsalu ja saksofonide orkester, erikülaliseks ooperilaulja Priit Volmer (Rahvusooper Estonia).

Ooperisümbioosid toimusid liikumisaasta puhul koostöös ooperilauljate ja tantsuteatritega.

Elleri kooli Tubina saalis kõlas Gion Carlo Menotti lühiooper “Telefon”, lavastajateks Tiina Ollesk ja Renee Nõmmik, muusikajuht Piia Paemurru (Teater Vanemuine). Laval Just 5 tantsuteatri tantsijad Olga Privis, Simo Kruusement ja Tiina Ollesk ning ooperilauljad Maria Listra ja Tamar Nugis (Rahvusooper Estonia).

Eesti Rahvusballeti ooperisümbioos Vanemuise kontserdimajas toimus Marina Kesleri juhtimisel. Giuseppe Verdi kuulsa ooperi “Rigoletto” ainetel. Muusikajuht Jaan Ots (Rahvusooper Estonia), kunstnik Reili Evart (Rahvusooper Estonia). Laval balletitantsijad Anna Roberta (Eesti Rahvusballett) ja Jevgeni Grib (Eesti Rahvusballett) ning ooperilauljad Elina Nechayeva ja Rauno Elp (Rahvusooper Estonia).

Ooperisümbioosis “Katse” tõid uutmoodi ooperi Athena keskuse lavale improteater Impeeriumi näitlejad Merilin Kirbits, Maarius Pärn ja Tarvo Krall, laulja Liis Lemsalu ning ooperilaulja Rasmus Kull.

Vabaduse puiestee väikene lava oli Tartu linna moosekantide päralt, esinesid mitmed Tartu I Muusikakooli õpilased, ning Taavet Niller ja Villu Talsi.

Linna päevale pani punkti Vabaduse galakontsert Vabaduse puisteel. Ukrainast oli Tartusse tulnud Harkivi Riikliku ooperi- ja balletiteatri ooperikoor, saatjaks Pärnu Linnaorkester. Koos solistidega esitati parimat ooperi- ja operetiklassikat. Laval: Alika Milova, Mirjam Mesak (Baieri Riigiooper), Elena Bražnik (Rahvusooper Estonia), Janne Ševtšenko (Rahvusooper Estonia), Reigo Tamm (Rahvusooper Estonia), Harkivi Riikliku ooperi- ja balletiteatri ooperikoor (Ukraina), Pärnu Linnaorkester, dirigent Aleksandr Bražnik (Teater Vanemuine)

 ERR-i otseülekannet galakontserdist saab vaadata siit https://jupiter.err.ee/1609008692/tartu-2024-esitleb-vabaduse-galakontsert.

Meenutame ka linna päeva raames toimunud üritusi

Galerii

2022. aasta Tartu linna päeva saab meenutada meie arhiveeritud lehelt:
https://2022.tartulinnapaev.ee

tartu linna päev 2022 s
Tartu linna päev 2022 arhiiv

2021. aasta Tartu linna päeva saab meenutada meie arhiveeritud lehelt:
https://2021.tartulinnapaev.ee

tartu linna päev 2021
Tartu linna päev 2021 arhiiv

2020. aasta Tartu linna päeva saab meenutada meie arhiveeritud lehelt:
https://2020.tartulinnapaev.ee

tartu linna päev 2020
Tartu linna päev 2020 arhiiv

2019. aasta Tartu linna päeva saab meenutada meie arhiveeritud lehelt:
https://2019.tartulinnapaev.ee

tartu linna päev 2019
Tartu linna päev 2019 arhiiv

2018. aasta Tartu linna päeva saab meenutada meie arhiveeritud lehelt:
https://2018.tartulinnapaev.ee

tartu linna päev 2018
Tartu linna päev 2018 arhiiv

2017. aasta Tartu linna päeva saab meenutada meie arhiveeritud lehelt:
https://2017.tartulinnapaev.ee

tartu linna päev 2017
Tartu linna päev 2017 arhiiv

2016. aasta Tartu linna päeva saab meenutada meie arhiveeritud lehelt:
https://2016.tartulinnapaev.ee

tartu linna päev 2016
Tartu linna päev 2016 arhiiv